Створюємо світ без бар’єрів. Що таке універсальний дизайн

07 Травень 2024

У час війни, коли кількість людей з інвалідністю постійно зростає, принципи універсального дизайну стають ще більше актуальними. Це не просто тренд, а необхідність, що робить наше життя комфортнішим для всіх.

Що таке універсальний дизайн?

Це концепція проєктування продуктів, середовища та послуг, що доступні та придатні для використання всіма людьми, незалежно від їхніх вікових особливостей, фізичних можливостей, сенсорних сприйняття чи досвіду.

Існує сім принципів універсального дизайну:

 1. Рівність та доступність використання: потрібно усунути будь-які бар’єри, що можуть завадити людям використовувати продукт, середовище чи послугу.
 2. Гнучкість використання: продукти, середовище та послуги повинні адаптуватися до різних індивідуальних потреб і вподобань.
 3. Простота та інтуїтивність використання: дизайн має бути зрозумілим і простим у використанні, мінімізуючи необхідність спеціальних знань чи навичок.
 4. Доступно викладена інформація: інформація має бути чітко представлена, легко сприймається та зрозуміла різними способами, зокрема візуально, аудіально та тактильно.
 5. Терпимість до помилок: дизайн має мінімізувати ймовірність помилок та надавати можливість їх легко виправити.
 6. Малі фізичні зусилля: продукти, середовище та послуги повинні бути зручними у використанні, не потребуючи надмірних фізичних зусиль.
 7. Наявність необхідного розміру, місця, простору: дизайн має забезпечувати достатньо місця та простору для людей з різними розмірами тіла та можливостями пересування.

Ось декілька причин, чому важливо дотримуватися його принципів.

 1. Справедливість та інклюзивність:
 • Усі люди, незалежно від їхніх вікових особливостей, фізичних можливостей, сенсорних сприйняття чи досвіду, мають рівне право користуватися продуктами, середовищем та послугами.
 • Універсальний дизайн руйнує бар’єри та створює рівні можливості для всіх людей.
 1. Покращення якості життя:
 • Коли середовище доступне та зручне, люди з інвалідністю та інші групи населення з обмеженими можливостями можуть жити більш самостійно та повноцінно.
 • Універсальний дизайн робить життя комфортнішим не лише для людей з інвалідністю, але й для всіх інших.
 1. Стимулювання інновацій:
 • Універсальний дизайн спонукає до створення нових продуктів, послуг та рішень, які є доступними та зручними для всіх.
 • Це призводить до розвитку інклюзивного суспільства та покращує якість життя всіх людей.
 1. Економія коштів:
 • Продукти та середовища, які не відповідають принципам універсального дизайну, часто потребують додаткових витрат на адаптацію для людей з інвалідністю.
 • Універсальний дизайн дозволяє зменшити ці витрати та зробити життя доступнішим для всіх.

Як можна зробити світ більш доступним?

Кожен з нас може зробити свій внесок у створення більш доступного світу. Ось декілька порад:

 • Будьте уважні до людей з інвалідністю. Зверніть увагу на те, чи є їм зручно пересуватися, чи можуть вони самостійно користуватися продуктами та послугами.
 • Говоріть чітко та зрозуміло. Не використовуйте жаргон або складні слова.
 • Запропонуйте допомогу, якщо це необхідно. Не чекайте, поки людина з інвалідністю попросить про допомогу.
 • Підтримуйте інклюзивні простори. Говоріть про важливість універсального дизайну та заохочуйте інших до його використання.

Проєкт реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) і Центром “Джерело” у партнерстві з Міністерством соціальної політики України, Координаційним центром з розвитку сімейного виховання та догляду дітей за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва і розвитку Німеччини (BMZ) через державний банк розвитку KfW рамках національної програми ЮНІСЕФ  “Кращий догляд для кожної дитини”. 

Пов’язані новини