Допомога та підтримка можуть знадобитися будь-кому: українцям зі статусом ВПО, людям з інвалідністю, батькам, які виховують дитину з порушеннями розвитку, малозабезпеченим сім’ям тощо. Тут помічними стають соціальні послуги, які допомагають нормалізувати життя.
Куди ж звертатися людині або сім’ї, щоб отримати соціальні послуги, — до сільської ради, соціальної служби чи центру соцпослуг?
Фахову підтримку, яка допомагає нормалізувати життя, надають як за місцем реєстрації, так і проживання.
Потрібно звернутись з усною чи письмовою заявою до однієї з установ:
управління (відділу, сектору) з питань соціального захисту у виконавчому органі сільської, селищної чи міської ради;
центру надання адміністративних послуг (ЦНАП);
центру надання соціальних послуг.
Зробити це може як сама людина, якій потрібна допомога, її родичі чи законні представники.
Обов’язково потрібно мати паспорт та ідентифікаційний код. Залежно від виду соціальної послуги, яку людина чи сім’я хоче отримати, можуть знадобитися додаткові документи. Для людини з інвалідністю або порушеннями розвитку — медичні висновки. Сім’ї-усиновителі чи піклувальники повинні мати рішення органу опіки / суду.
Головне у наданні соціальних послуг — допомогти людині чи сім’ї впоратися зі складними життєвими обставинами. Тому фахівці соціальної сфери можуть провести обстеження житлових умов, за потреби залучити психолога чи медика. Це потрібно для того, щоб якомога ефективніше оцінити потреби людини чи родини та разом з людиною / сім’єю підібрати індивідуальне рішення.
Ось лише декілька варіантів соціальних послуг, які можна отримати:
Підтримане проживання. Молода людина з інвалідністю віком від 16 років може спробувати самостійне життя, бути соціально та економічно активною. Для таких людей у громадах облаштовують спеціальні квартири або невеликі будинки. Вони живуть там окремо від батьків чи рідних під супроводом соціальних працівників.
Соціальна адаптація. Вихованці інтернатів можуть не мати необхідних навичок, які зазвичай отримують діти в сім’ї. Команда соціальних фахівців допомагає їм налагодити побут, дбати про своє здоров’я, спілкуватися поза межами інтернату, будувати сім’ю. План роботи з кожною дитиною / молодою людиною індивідуальний.
Раннє втручання. Це комплексна послуга, що посилює батьків, в яких народилася дитина з порушеннями. Батькам може допомогти команда фахівців, які оцінять розвиток дитини, її можливості та труднощі, потреби сім’ї. Команда із сім’єю розроблять індивідуальний план та працюватимуть для досягнення поставлених цілей. Тривала підтримка, робота з ресурсами сім’ї, зустрічі з фахівцями допоможуть малюку у майбутньому жити максимально повним та активним життям.
Соціальні послуги — це професійна допомога людині чи родині у складних життєвих ситуаціях. Можна отримувати одну, а можна й кілька одночасно — усе залежить від потреб людини, які оцінили фахівці.
Публікація підготовлена в рамках проєкту, що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) разом із Львівським центром соціальних послуг і реабілітації “Джерело” за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва і розвитку Німеччини (BMZ) через державний банк розвитку KfW в рамках національної програми ЮНІСЕФ “Кращий догляд для кожної дитини”.