“Говори, щоб зупинити”. У Львові закликали не мовчати про домашнє насильство

29 Листопад 2024

Подія відбулась в межах щорічної Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства».

“Говори, щоб зупинити” – під таким закликом Львів долучився до щорічної Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства». В межах акції, 26 листопада, Центр соціальних послуг “Джерело” – єдина міська установа у Львові, що надає підтримку дорослим, які постраждали від домашнього насильства, розгорнув тематичну інсталяцію поблизу ТЦ Forum. Охочі могли побачити предмети, що символізують домашнє насильство, також працював намет, де психологи і фахівці соціальної роботи надавали кваліфіковану допомогу та консультації щодо протидії домашньому насильству.

Акцію організували фахівці Центру «Джерело» та управління соціального захисту міста.

Як зазначила керівниця філії по запобіганню та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі Центру “Джерело” Тетяна Федорчак, головна концепція інсталяції – це показати атрибути, що асоціюються з насильством, як-от розбитий посуд, пляшки з-під алкоголю, зламані побутові речі, порваний закривавлений одяг, дитячі іграшки та холодна зброя тощо.

Кожен охочий міг не лише оглянути інсталяцію, а й мав можливість побачити себе за лаштунками та задуматись, чи сам не ставав у якийсь момент постраждалим від домашнього насильства, можливо перебував у насильницьких стосунках.

За статистикою, тих, хто вчиняє домашнє насильство, щороку стає більше. Так, від початку 2024 року і станом на 25 листопада мобільна бригада соціально-психологічної допомоги травмованим від домашнього насильства Центру “Джерело” виявила 3270 випадків домашнього насильства. З них найчастіше постраждалими були жінки. Таких було 2780 жінок. Менше чоловіків і дітей – 416 та 74 відповідно.

З усіх виявлених випадків домашнього насильства, за словами Тетяни Федорчак, 1257 були повторними.

Загалом, мобільна бригада надала 5008 послуг та здійснила 710 візитів та виїздів. При тому повідомлення про домашнє насильство мобільна бригада отримує безпосередньо у співпраці з поліцією, і фахівці стараються реагувати на них максимально швидко. У 1135 випадках кривдники були в алкогольному сп’янінні, а у 139 випадках у наркотичному сп’янінні.

“Найбільша кількість постраждалих – це жінки і жінки з дітьми. Їх близько 85% усіх звернень. Також почастішали випадки звернення людей похилого віку, які потерпають від своїх дорослих дітей, що доглядають за ними. Але тішить те, що зараз містяни є небайдужі, і в нас є випадки, коли саме небайдужі сусіди викликають поліцію, і це часто рятує людям життя”, – зазначила Тетяна Федорчак.

Повідомлення про домашнє насильство філія по запобіганню домашнього насильства Центру “Джерело” отримує безпосередньо у співпраці з поліцією, стараються реагувати на них максимально швидко.

Як наголосила під час акції “Говори, щоб зупинити” керівниця сектору протидії домашньому насильству Львівського районного управління поліції Марта Василькевич, на повідомлення щодо кривдників реагують працівники патрульної поліції, працівники груп реагування у територіальних підрозділах Львівської області, працівники секторів протидії домашньому насильству, поліцейські офіцери громади і ювенальні поліцейські. З початку року до працівників поліції Львівської області надійшло 7947 повідомлень і звернень щодо вчинення домашнього насильства. За результатами реагування працівники поліції упродовж року склали понад 7500 протоколів та винесли 4500 термінових заборонених приписів. Таким чином, забезпечили безпеку для постраждалих, більшість з яких є жінки та діти. Майже у 2000 випадках ми виселили кривдників з помешкання. А у 216 випадках слідчі підрозділи відкрили кримінальне провадження за систематичне вчинення домашнього насильства. 

Як наголосила Марта Василькевич, на сьогодні на обліку в області перебуває більше ніж 4000 кривдників, з яких майже 3000 – нові, тобто ті, хто вперше вчинив домашнє насильство.

“Зараз ми спостерігаємо не так ріст фактів вчинення насильства, як зміну контингенту, тобто з’являються нові кривдники. Причиною цього стала ситуація в країні, в самих родинах. Люди не витримують психоемоційний стан в сім’ях і домашнє насильство набирає обертів”, – зазначила керівниця сектору поліції Львівщини.

Додамо, що акція «16 днів проти насильства» символічно стартувала 25 листопада, у Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок, і триває до 10 грудня, коли відзначають Міжнародний день прав людини.

Якщо ви помітили домашнє насильство або воно відбувається у вас вдома, варто звернутися до поліції за номером 102 або на гарячу лінію мобільної бригади центру “Джерело” за номером: 0800 307 305.

Пов’язані новини