“Втратив дім і сім’ю, але не віру в добрих людей”. Як у Львові допомагають безхатькам

08 Січень 2025

Щоп’ятниці упродовж зими “автобус турботи” у Львівській громаді безоплатно возить бездомних осіб у центри надання соціальної допомоги, де вони можуть отримати весь комплекс послуг – від харчування до огляду лікаря. У грудні людей у потребі приймав Центр підтримки людей, які втратили дім, ім. О. Саноцької “Оселя” у Винниках, а вже впродовж січня – нічний притулок філії соціальної роботи з бездомними людьми Центру “Джерело”, що на вулиці Кирилівській, 3а.

Люди стають бездомними або соціально вразливими з різних причин: залежності, шахрайство, безробіття, переїзд, бідність. 63-річному Сергію вже кілька років ніде жити, тож мало не щодня він шукає можливості, де у Львові безплатно поїсти, одягнутися, а за сильних холодів – переночувати. А ось 50-річна Надія помешкання має, та через важку хворобу і невелику пенсію, якої вистачає хіба що на ліки, жінка потребує допомоги. Обоє користуються послугою “автобуса турботи”, що возить людей в потребі до місць отримання соціальної допомоги. Розповідаємо, як у Львові реалізують соціальну кампанію “З турботою про кожного”, хто і як може скористатися “автобусом турботи” та як кожен може допомогти безпритульному.

 

“Жити важко, та добре, що є ті, хто не залишає в біді”

У Львові “автобус турботи”, в межах кампанії “З турботою про кожного” почав курсувати з грудня, і його послугами вже скористались майже 60 людей у потребі. Спочатку він вирушав лише від Порохової вежі, а тепер додалася й інша локація – площа біля церкви Різдва Пресвятої Богородиці на Сихові. Тут щоп’ятниці о 9:30 год “автобус турботи” забирає охочих, далі вирушає до Порохової вежі, від якої о 10:00 год везе людей до центрів надання соціальної допомоги. У грудні жителів у потребі приймали й  надавали послуги у Центрі підтримки людей, які втратили дім, ім. О. Саноцької “Оселя”, що у Винниках, а впродовж січня приймає нічний притулок Центру “Джерело” на Кирилівській.

“Локація в центрі міста не всім підходить і деяким бездомним чи потребуючим з інших районів важко добратися до Порохової вежі. Оскільки на Сихові також є багато людей в потребі, ми вирішили дати і їм можливість максимально зручно отримати послуги, погрітися, зробити гігієнічні процедури, отримати консультацію лікаря чи соціального працівника”, – зазначила керівниця Центру соціальних послуг “Джерело” Зореслава Люльчак.

Пані Надія мешкає на Сихові. Жінка одинока, часто хворіє. Через рак молочної залози пережила складну операцію, зараз уся пенсія в неповні три тисячі гривень йде на ліки та оплату комунальних послуг. На харчування коштів не вистачає, не кажучи вже про придбання інших необхідних речей, як от одягу чи взуття. Через те і змушена приходити на безплатні обіди та користуватися послугами видачі речей.

Охайно одягнена жінка соромиться розповідати про себе, особливо просить не вказувати її прізвище та не фотографувати, адже родичі і сусіди не знають, що вона нужденна.

“А нащо комусь знати про мої проблеми… Жити зараз важко, та добре, що є ті, хто не залишає в біді. Наприклад, кожного вівторка я їжджу на вулицю Симоненка. Там видають їжу біля храму Ольги і Володимира. А щоп’ятниці в обідню пору беру їжу поблизу церкви на Сихові. Так і перебиваюсь. Від директора благодійного фонду “Там, де живе надія” Сергія Канюки дізналася про “автобус турботи”. Найбільше маю потребу у теплому одязі та огляді в лікаря”, – ділиться пані Надія.

Щотижня “автобусом турботи” користується приблизно 8-10 осіб. Серед них ті, хто не має постійного місця проживання, і ті, кому є де жити, але перебувають у складних життєвих обставинах, зловживають алкоголем. 

Поїсти, взяти чистий одяг, сходити в душ і за можливості проконсультуватися з лікарем приїжджає Тамара. Вона з числа внутрішніх переселенців. Разом із нею “автобусом турботи” двічі вже їздила 80-річна пані Марія та 62-річний Іван. Основні їхні потреби – теплий одяг та їжа. А ще чоловікові вкрай потрібне взуття великого розміру.

“Я родом з Херсону, певний час мешкав в Одесі, тепер живу у Львові. У мене проблеми з ногами, пересуваюсь лише на милицях, тому шукаю взуття, але бажано м’яке, широке і великого розміру. На жаль, тут такого немає”, – каже чоловік.

Валентина не львів’янка, але вже кілька місяців мешкає тут у своєї знайомої. Розповідає, що приїхала із Самбірського району в гості, але у Львові її обікрали, тож тепер потребує нового чистого одягу та їжі. Є тут і такі, хто прийшов лише по медичну консультацію. У пані Олі цукровий діабет, у Ганни – онкологія. Обоє почуваються погано і шукають поради лікарів.

Минулого тижня у Винники, а цього разу на вул. Кирилівську зі Сихова приїхав 49-річний Віталій. Розповідає, що живе сам, дружини не має, а 28-річний син зараз воює. Бідкається, що вже кілька місяців як втратив зв’язок із сином. Сюди приїхав, аби поїсти, підібрати теплий одяг. Найбільше йому потрібна куртка і штани, проте не завадить ще шапка і ремінь.

42-річна Світлана на Кирилівську приїхала із двома дітьми – 5 і 8 років. Загалом у неї четверо дітей, але двоє вже старші (17 і 20 років) і живуть окремо. Каже, що без чоловічого плеча важко, тож доводиться просити і їжу, і вбрання.

Про “автобус турботи” дізналася від знайомих і не шкодує, адже у філії для бездомних можна добре зігрітись, поїсти і підібрати потрібний одяг.

Ось уже два роки у нічному притулку перебуває Богдан, якому 75 років. Він зі Львова, але жити немає де. Дружина померла, син виїхав у Росію, а рідна сестра у хату не впускає. У кімнаті живе з товаришем – 55-річним Олегом з Миколаївщини. На відміну від багатьох інших, чоловіки алкоголю не вживають, але через інвалідність дати раду в житті самостійно не можуть.

“Я втратив дім і сім’ю, але не віру в добрих людей. Мене прихистили і я вже другий рік живу з товаришем в одній кімнаті. У нас завжди чисто, прибрано. Почепили штори і навіть за відкладені з пенсії гроші придбали LED-телевізор”, – хизується Богдан.

 

Ті, хто змінює життя бездомних і тих, хто потребує

У грудні “автобусом турботи” скористалася 51 людина. Ще шестеро – у першу п’ятницю січня. Якою буде подальша зима, залежатиме від погоди: чим холодніше, тим більше людей звертаються по допомогу. До слова, за три місяці минулого року “автобусом турботи” скористалися близько 200 осіб у потребі. 

У грудні в Центр підтримки людей, які втратили свій дім, ім. О. Саноцької, що у Винниках, “автобусом турботи” приїжджали різні категорії людей: і бездомні, й ті, хто має де жити. Перші здебільшого користувалися усім: їли, брали одяг, зігрівалися. Другі – переважно старші самотні люди – потребували їжі, одягу, чи просто помитися, адже не мають відповідних умов вдома. Так, за словами пані Олі, яка є відповідальною  в Центрі взаємодопомоги “Оселя”, людей, які зверталися, вони спочатку реєстрували у приймальні та опитували потреби. Більшість вказували на отримання одягу, їжі, прийняття душу, перукарських послуг, консультації в лікаря.

Спочатку реєструють, а потім запитують про потреби, пропонують теплу їжу, прийняти душ чи підібрати чистий одяг і у філії соціальної роботи з бездомними людьми Центру “Джерело” на Кирилівській.

Як зауважують соціальні працівники філії, на ночівлю щодня приходить близько 50 людей, коли холодніше – то й більше. Серед них переважають бездомні, хоча є люди з категорії внутрішньо переміщених осіб або ті, хто має інвалідність чи самотні.

Щоб мати змогу всіх одягнути, кожен небайдужий може долучитись до доброї справи та допомогти зібрати теплий одяг і взуття для тих, хто не має власної домівки.

За словами керівника філії соціальної роботи з бездомними особами Центру соціальних послуг “Джерело” Максима Лішенка, найбільше не вистачає теплого чоловічого одягу: футболок, светрів, штанів, зимових курток, шапок, рукавиць, шкарпеток, білизни та взуття від 42 розміру. А от одягу для жінок наразі достатньо.

Приносити теплі речі та взуття можна безпосередньо до нічного притулку для бездомних, що на вул. Кирилівській, 3а. Саме тут люди, які не мають домівки, можуть зігрітися, переночувати, прийняти душ, поїсти, також отримати чистий одяг та взуття, засоби гігієни. Окрім того, безхатьки мають можливість поспілкуватися, подивитися телевізор, послухати радіо чи почитати. Соціальні працівники, за потреби, можуть допомогти з відновленням втрачених документів та оформленням виплат.

Речей потребують і в Спільноті “Емаус – Оселя”. Збір відбувається через розташовані у місті контейнери. Про те, куди віддати речі на благодійність, можна дізнатися тут.

Також кожен, хто помітив надворі людей без постійного місця проживання, може зателефонувати у контакт-центр “Джерела” за тел. 097 400 22 88, 063 400 22 88, 066 400 22 88.

Пов’язані новини