Превенція насильства та доступність послуг для маломобільних постраждалих. У Львові стартує реалізація нового проєкту

11 Квітень 2025

У Львові Центр “Джерело” спільно з Фондом Східна Європа за фінансової підтримки Посольства Швейцарії розпочинають реалізацію  проєкту, що сприяє запобіганню домашнього насильства та забезпеченню доступу до послуг маломобільних жителів громади – людей з інвалідністю або старшого віку. Проєкт, передбачає реконструкцію будівлі соціального прихистку для тих, хто зазнає насильства,  проведення низки навчальних заходів в освітніх і медичних закладах, а також масштабну інформаційну кампанію для підвищення рівня обізнаності щодо насильства: як розпізнати та реагувати на його прояви. 

Соціальний прихисток для постраждалих від домашнього насильства Центру “Джерело” у Львові – єдиний міський заклад, де жителі, які потерпають від насильства – зазвичай жінки та жінки з дітьми, можуть отримати тимчасове житло й допомогу фахівців. Зараз приміщення абсолютно не доступне для маломобільних груп населення. Зважаючи на те, що збільшується кількість звернень щодо різних форм насильства та  росте тенденція, коли потерпілими від домашнього насильства все частіше стають літні люди та особи з інвалідністю, доступність до послуг для названих категорій мешканців є вкрай важливою.

“Спостерігаємо збільшення випадків, коли постраждалі жінки мають вроджену або набуту через війну інвалідність та користуються кріслами колісними. Також часто є потреба надати допомогу постраждалим літнім особам або постраждалим з маленькими дітьми, які також належать до маломобільної групи. Приміщення кризових кімнат та соціального прихистку, на жаль, є абсолютно недоступними для них, і ми не можемо надати допомогу маломобільним людям, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі. 

Постраждалі часто не мають можливості переїхати від кривдника, що ускладнює процес їхнього відновлення, а перебування в одному приміщенні з агресором ставить під загрозу їхнє фізичне та психологічне здоров’я, особливо якщо це маломобільні люди й вони не можуть без супроводу покинути приміщення”, – пояснює керівниця філії по запобіганню та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі Центру “Джерело” Тетяна Федорчак.

За її словами, частина проєкту передбачає встановлення підіймальної платформи, оновлення систем водопостачання та водовідведення, облаштування безбар’єрних кухні, санвузлів, кімнат для проживання, також заміна вхідних дверей. Його реалізація дозволить фахівцям працювати з постраждалими у захищеному та безпечному просторі, для самих потерпілих  проживати певний період у безпеці, нормалізувати своє життя, крім того, мати доступ до послуг із захисту та реабілітації постраждалих від насильства.

Тетяна Федорчак наголосила, що дуже важливим є попередження та виявлення випадків домашнього насильства. Відповідальність за ескалацію насильства часто лежить на оточенні – родичах, сусідах, друзях, які, помічаючи ознаки такого, недооцінюють всю серйозність ситуації, сприймають це як жарт або дрібницю. Така реакція є наслідком низької обізнаності суспільства про проблеми домашнього насильства, і це потребує глибокої роботи.

“Завдяки навчанню та інформаційній кампанії, яку реалізуватимемо в межах  проєкту, наша громада зможе створити умови для виявлення та запобігання насильству. Це  дозволить зменшити кількість випадків насильства й покращити життя постраждалих. Інформаційна кампанія також сприятиме формуванню культури неприйняття насильства у суспільстві, що стане важливим кроком у боротьбі з проблемою”, – додала керівниця філії.

Разом з реконструкцією соціального прихистку, в межах проєкту фахівці Центру “Джерело” напрацюють навчальну програму щодо розпізнавання ознак домашнього і гендерно зумовленого насильства та методи запобігання такому.  Навчання будуть проводити в освітніх закладах міста, задля підвищення обізнаності різних груп населення. 

Проєкт “Превенція та доступність послуг з протидії гендерно зумовленому насильству для маломобільних груп населення у Львівській МТГ” реалізує Центр “Джерело” у межах програми “Спроможні та сильні”, що впроваджується Фондом Східна Європа за підтримки Швейцарії. Вартість проєкту 30 тисяч євро. 

Зазначимо, що Центр “Джерело” для роботи мобільної бригади з протидії насильству також придбав спеціально облаштований автомобіль з підіймачем. Отримати таке авто вдалося завдяки перемозі в тендері за кошти державної субвенції. Відтак це посилить спроможність команди мобільної бригади у реагування на кризи та протидії насильству вдома. 

Довідково

Філія по запобіганню та протидії домашньому насильству у Львові працює у Центрі соціальних послуг “Джерело”. Фахівці надають підтримку постраждалим від домашнього насильства та насильства за ознакою статі. У складі філії працюють мобільна бригада, соціальний прихисток та кризові кімнати для постраждалих від насильства, і, фактично, “Джерело” є єдиною комунальною установою у Львові, що має повний цикл послуг для осіб, які зазнали насильства. 

Через воєнні дії в Україні багато громадян втратили рідних та свої помешкання, вимушено переїжджали в інші, безпечніші міста, з них багато хто залишився у Львівській громаді. Відтак фахівці фіксують зростання показників щодо звернень стосовно домашнього насильства або насильства за ознакою статі. За 2024 рік мобільна бригада “Джерела” опрацювала понад 3 500 звернень про випадки вчинення домашнього насильства. 

Якщо ви стали свідком або самі зазнаєте домашнього насильства, звертайтеся на гарячу лінію мобільної бригади з протидії домашньому насильству у Львові 0 800 307 305. 

Пов’язані новини