Як раннє втручання змінює життя сімей з дітьми з труднощами розвитку. Історія Марка

21 Лютий 2025

Марк – маленький хлопчик з Луцька. Як і всі діти, він має свої улюблені заняття: з задоволенням листає сторінки книжок, грається фігурками, сипучими крупами та музичними інструментами і, звісно, любить бульки.

Згодом у мами почали виникати деякі хвилювання щодо розвитку Марка: хлопчик не відгукувався на своє ім’я, проявляв мало інтересу до іграшок та часто плакав без зрозумілих причин. Мама вже мала досвід з старшою донькою Іларією, з якою зверталася до фахівців, бо її розвиток відрізнявся від однолітків. І коли хвилювання виникли щодо меншого сина, мама звернулася за допомогою до Центру розвитку дитини “Сходинка в майбутнє” в Луцьку. 

Початок роботи з командою раннього втручання

З вересня 2024 року мама з Марком почали отримувати підтримку в рамках послуги раннього втручання та разом з фахівцями працювала над тим, щоб визначити, чого найбільше потребує хлопчик для свого розвитку.

До команди, яка підтримує сім’ю, увійшли фізичний реабілітолог, психотерапевт, соціальний педагог, логопед і нейропсихолог. Завдяки командній роботі мама з Марком отримали різносторонню підтримку і вже за півроку досягли перших результатів.

Команда раннього втручання допомогла в оформленні статусу інвалідності та скерували на додаткові медичні обстеження в дитячого психіатра та перевірку слуху. Фахівці центру налагодили співпрацю з садочком, який відвідує Марк, зокрема, скомунікували щодо додаткової підтримки хлопчика та стали на спільний шлях роботи над навичкою користування туалетом. 

Також мама долучилася до груп взаємопідтримки. “Дуже добре, що я приєдналася до груп підтримки, адже вони допомагають справлятися з тривогами та знаходити ресурси для подальшої роботи.” – ділиться мама Марка.

Перші результати: розвиток Марка та підтримка сім’ї

За словами мами підтримка, яку вони отримують в межах послуги раннього втручання, є для неї дуже важливою: “Це допомагає відчувати себе менш самотньою в цій подорожі.” 

Завдяки підтримці фахівців та спільній роботі, став налагоджуватися контакт між Марком і старшою сестрою Іларією. Тепер діти спільно проводять час, можуть гратися, що суттєво полегшує виконання побутових справ для мами.

Марк проявляє позитивні зміни у взаємодії і з іншими дітьми. Хлопчик почав підходити до дітей, вони можуть разом розглядати книжки чи ловити бульки. Одна з фахівчинь розповідає: “Він почав більше взаємодіяти з однолітками, і це справді радує”.  

Зараз Марку важко даються поїздки на громадському транспорті. “Це може бути стресовим для нього через різні подразники”, пояснює фахівець. Тому, наступним кроком мама з фахівцями буде працювати в цьому напрямку.

Мама Марка ділиться: Раннє втручання стало для нас справжнім порятунком. Я бачу, як Марк розвивається з кожним днем. Він став більш відкритим і впевненим у собі. Хоча є ще багато викликів, я впевнена, що ми на правильному шляху. Співпраця з фахівцями допомогла нам зрозуміти, якнайкраще підтримати нашого сина”.

Послуга раннього втручання: шлях до покращення якості життя 

Команда раннього втручання з Центру розвитку дитини “Сходинка в майбутнє” пройшла навчання в межах проєкту “Посилення системи інтегрованих соціальних послуг для дітей із інвалідністю та тих, хто знаходиться під загрозою, разом із їхніми сімʼями, для Кращого Догляду за кожною дитиною”. Наразі команда отримує супервізійну підтримку від фахівців Центру “Джерело”, що знаходиться у Львові. 

За підтримки ЮНІСЕФ у Центрі “Сходинка в майбутнє” був створений простір для роботи фахівців, де команда може збиратися, обговорювати ситуації та планувати наступні кроки у співпраці з сім’ями.

Раннє втручання – це послуга не лише про дитину, а про покращення якості життя всієї сім’ї. За підтримки кваліфікованих фахівців, як у випадку Марка, сім’ї можуть отримати необхідну допомогу, щоб забезпечити власну впевненість і посилити здатність ефективно підтримувати розвиток дитини в її природному середовищі.

Історія підготовлена в межах проєкту, що реалізується ЮНІСЕФ, разом із Львівським центром соціальних послуг “Джерело”, за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва і розвитку Німеччини (BMZ) через державний банк розвитку KfW.

Пов’язані новини