Підтримка, розвиток, спілкування. Як працює осередок денного догляду “Джерела” на Левандівці

02 Квітень 2025

Продовжуємо розповідати про відділення денного догляду Центру “Джерело” для дітей та молоді з інвалідністю. Цього разу знайомимо з осередком у Залізничному районі, що розташований на вул. Роксоляни, 23. 

Джерельна молодь на Левандівці

Відділення денного догляду на вулиці Роксоляни, 23 відкрили майже шість років тому – у червні 2019 років. З моменту відкриття і до цього часу завідувачем є Роман Грибович.

Зараз осередок відвідують 16 осіб віком від 18 і до 43 років, а також двоє дітей 14 і 17 років. В усіх різні нозології – розлади спектра аутизму, синдром Дауна, ДЦП тощо. 

За словами фахівця з соціальної роботи, завідувача Залізничного відділення денного догляду Центру “Джерело” Романа Грибовича, більшість молоді, а саме 14 осіб – давно у джерельній спільноті, і вже роками відвідують Центр “Джерело”. Ще декілька осіб долучились нещодавно. Чи не найбільше тут тих, хто пересувається на кріслах колісних.

Роман розповідає, як сам у Центр “Джерело” прийшов у 2015 році ще практикантом. Упродовж трьох років він долучався до роботи на Сихові і вже з середини 2018 року почав офіційно працювати на посаді фахівця із соціальної роботи. Заняття проводив лише у майстерні з дорослими.

“Працювати у соціальній сфері я завжди хотів, тому й надалі тут продовжую працювати. Хоча, ще на початку практики під час ознайомчої екскурсії мені не надто сподобалась робота: було багато невідомості і навіть подекуди збирав страх. Та з часом все минуло, стало комфортніше. Я не працюю лише заради однієї благої мети – допомагати людям. Це моя робота. Головне – ставитись до людей з інвалідністю як до звичайних. Не жаліти та не применшувати їх можливості”, – каже Роман Грибович.

Разом із завідувачем в осередку на Левандівці працюють також два соціальні працівники та організатор культурно-дозвіллєвої діяльності.

Молодь для занять ділять на дві групи. Частина з них приходить щодня, решта – через день. Діти ж відвідують відділення лише під час канікул, адже навчаються у школах. Дехто з вихованців осередку користуються транспортною послугою Центру, решта добираються самостійно. 

Усі заняття тут відбуваються відповідно до розкладу. Їх проводять у досить великому приміщенні, площею близько 110 кв.м, на першому поверсі житлового будинку, де є дві кімнати: в одній проводять працетерапію і вона слугує як кухонна зона, у другій – відпочивають та граються.

Усі, хто відвідує відділення денного догляду на Левандівці, дуже творчі. Вихованці пишуть вірші, малюють картини. Зокрема, осередок вже чимало років поспіль відвідує львівська художниця Ольга Драган. Нагадаємо, у листопаді минулого року Оля презентувала вже четверту персональну виставку живопису “Рими підсвідомості”, на якій представила 21 роботу. Багато картин художниці уже придбали як українці, так і гості з-за кордону, зокрема, з Польщі, США, Канади, Голландії. 

Славиться відділення також виготовленням свічок. За словами Романа Грибовича, таке заняття з парафіном молоді дуже до вподоби.

“Свічки робимо досить часто – раз, а то й два рази на тиждень. Молодь працює з парафіном, заливає у форми. Їх у нас є 25 і вони різної фактури та величини. За одне заняття можемо виготовити 25 свічок, а за місяць може вийти до 400 свічок. Проте зараз таких об’ємів не робимо, бо немає потреби”, – каже керівник відділення. 

Реалізовують свічки по-різному, здебільшого через майстерню на Сихові. За вторговані кошти купують новий парафін і все необхідне для виготовлення свічок.

Загалом, як зазначив Роман Грибович, центри денного догляду для осіб з інвалідністю в кожному районі дуже потрібні, адже дітей і молодь треба більше залучати, з ними працювати і їх соціалізувати.

“Те, що відділення денного догляду тепер є в різних районах Львова, дуже розвантажує. Я пригадую часи, коли така можливість була лише на Сихові, і тоді чимало батьків та молоді просто не могли долучатись, адже щодня долати відстань із дитиною чи молодою особою, наприклад, на кріслі колісному, складно і виснажливо. Тепер все набагато простіше. Зі своєю молоддю активно проводимо час, виходимо гуляти, ходимо в парки, відвідуємо в театри, розважальні центри”, – додав він.

Як почати відвідувати осередки у Центрі  “Джерело”

Загалом послугу денного догляду в Центрі соціальних послуг та реабілітації “Джерело” щодня отримують близько 300 дітей та молоді з інвалідністю.

Окрім відділення на вул. Роксоляни, наші фахівці працюють у таких же осередках на просп. Червоної Калини, вул. В. Великого, вул. Кирилівська, вул. Б. Хмельницького, вул. Миколайчука та у Винниках.

Центр “Джерело” надалі розширює мережу відділень денного догляду. У планах до кінця 2025 року завершити ремонтні роботи у приміщенні нового восьмого осередку, що відкриється на вул. Патона. Разом з тим цьогоріч стартує ремонт приміщення на просп. Червоної Калини, де розташується ще одне відділення денного догляду. Варто зауважити, що ремонт та облаштування обох приміщень під нові відділення денного догляду відбувається за позабюджетне фінансування, донорські та грантові кошти.

Якщо ви виховуєте дітей чи осіб з інвалідністю та проживаєте у Львівській громаді, і маєте потребу в допомозі – звертайтеся до Центру “Джерело”, щоб дізнатися більше про послугу денного догляду. Телефонуйте для деталей у Соціальну службу підтримки 16-20.

Пов’язані новини