Продовжуємо розповідати про відділення денного догляду Центру “Джерело” для дітей та молоді з інвалідністю. Цього разу знайомимо із Шевченківським відділенням філії денного догляду на вул. Кирилівська, 3А.
Осередок денного догляду на вул. Кирилівській – один з перших, який відкрили за межами основної джерельної будівлі на Сихові. У 2018 році постала велика потреба у розширенні доступу до послуг і створенні додаткових можливостей для підтримки дітей та молоді з інвалідністю, адже багато з них залишались вдома і не мали змоги відвідувати програми Центру “Джерело”.
Доступність ближче до дому
За словами інструкторки з трудової адаптації Романії Сковрінок, спочатку ніхто не знав, як це окремо працювати, була невизначеність, побоювання, та все ж очікування виправдались. Ще більше молоді з інвалідністю отримали доступ до якісних послуг.
Пані Романія у “Джерело” працює понад 30 років. Почалося все тоді, коли у дитсадку на вул. Шафарика створили перші групи навчально-реабілітаційного центру “Джерело”. Жінка працювала там вихователькою. Аби вміти якісно надавати послуги та займатися з дітьми з розладами функціонування опорно-рухового апарату, вихователька багато навчалася, їздила на курси за кордон, зокрема у Польщу.
Коли запрацювало “Джерело” на Сихові, перейшла працювати туди. Зокрема, пропрацювала у майстерні два з половиною роки. А після того, як Львівська міська рада виділила приміщення для відокремленого денного осередку, пані Романія у лютому 2018 року перейшла у новостворене відділення на вул. Кирилівській.
“У Львові виникла нагальна потреба відкривати осередки денного догляду в кожному районі міста, адже діти та молодь з інвалідністю проживають по всьому Львову, і багатьом з них було складно або неможливо добиратися до Сихова, де раніше працював єдиний центр. Відкриття нових осередків покликане зробити послуги доступнішими та зручнішими для кожної громади”, – пояснила Романія Сковрінок.
Осередок для молоді
Відділення денного догляду на вул. Кирилівській має змогу відвідувати молодь з інвалідністю віком від 18 до 45 років. Зараз сюди приходить дев’ятеро людей, середній вік яких 25-30 років. Нозологія у них різна: ДЦП, розлади спектра аутизму, загальна затримка розвитку.
Більшість молодих людей з інвалідністю в осередок приходить щодня, і лише кілька з них – ті, кому за 30 років, відвідують відділення через день.
Щоранку молодь зустрічають, проводять з ними руханку, спільну молитву, далі – заняття за розкладом.
Хоч приміщення на вул. Кирилівській невелике, площа приміщення становить 50 кв м, проте є власна огороджена територія, де можна вийти на прогулянку, відпочити й більше часу провести на свіжому повітрі. Саме так тут і роблять – у теплу пору року більшість часу молодь проводить на вулиці: слухають музику, спілкуються, взаємодіють, забавляються, висаджують квіти тощо.
Велику увагу в осередку приділяють соціальній адаптації, вчаться готувати, зокрема полюбляють робити канапку, випікати печиво, робити салати, а також освоюють навички самообслуговування. У вільний час люблять малювати, слухати як їм читають книжки.
“Наша молодь дуже товариська, комунікабельна, любить спілкування. Особливо втішені, коли до них приходять гості, приятелі. З ними охоче слухають музику, переглядають фільми, розважаються. А ще люблять в осередку різні святкування, особливо родинні, дні народження, державні свята”, – розповідає Романія Сковрінок.
Працівників в осередку не багато. Крім пані Романії, тут працює соціальна робітниця і час до часу, за потреби, приходить психолог.
Як почати відвідувати осередки у Центрі “Джерело”
Послугу денного догляду в Центрі соціальних послуг та реабілітації “Джерело” отримують близько 300 дітей та молоді з інвалідністю. Окрім відділення на вул. Кирилівська, осередки працюють на вул. В. Великого, вул. Б. Хмельницького, вул. Роксоляни, вул. Миколайчука, а також у Винниках на вул. Галицькій.
Оскільки є попит на отримання послуги у громаді, Центр “Джерело” розширює мережу відділень денного догляду. У планах – до кінця 2025 року завершити ремонтні роботи у приміщенні нового восьмого осередку, що відкриється на вул. Патона. Водночас цьогоріч стартує ремонт приміщення на просп. Червоної Калини, де розташується ще одне відділення денного догляду. Варто зауважити, що ремонт та облаштування обох приміщень під нові відділення денного догляду відбувається за позабюджетне фінансування, донорські та грантові кошти.
Якщо ви виховуєте дітей чи осіб з інвалідністю та проживаєте у Львівській громаді, і маєте потребу в допомозі – звертайтеся до Центру “Джерело”, щоб дізнатися більше про послугу денного догляду для дітей чи осіб з інвалідністю. Телефонуйте для деталей у Соціальну службу підтримки 16-20.